Başvuru ve Kabul Şartları

T.C. ve KKTC Uyruklu Kabul Edilen Öğrenciler

T.C.’de ikamet eden T.C. ve KKTC uyruklu öğrencilerin, üniversitelere yerleştirilmeleri, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmaktadır.

KKTC’de ikamet eden T.C. uyruklu öğrencilerin, üniversitelere yerleştirilmeleri, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmaktadır.

KKTC’de ikamet eden KKTC uyruklu öğrencilerden KKTC’de orta öğrenimini tamamlamakla birlikte GCE AL sınav sonuçlarına sahip olmayanların üniversitelere yerleştirilmeleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmaktadır.

Yurt Dışı Öğrenci Kontenjanına Kabul Edilen Öğrenciler

Lise son sınıf öğrencisi ya da mezun durumda olan aşağıdaki özelliklere sahip adaylar:

Yabancı uyruklu olanlar,

Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar, (kişinin Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belgeye sahip olması gerekir)

Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukları, (kişinin Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belgeye sahip olması gerekir)

Not: 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununa göre “Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.”

Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C. vatandaşlığına geçenlerin veya bu durumdaki çift uyruklular,

T.C. uyruklu olup, 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden öğrencilerden ortaöğretimin (lise) son 3 yılını KKTC hariç bir yabancı ülkede tamamlayanlar,

T.C. uyruklu olup, 01/02/2013 tarihinden sonra yurtdışında ortaöğretime başlayan adaylardan ortaöğretimin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar,

Ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkedeki MEB Türk okullarında tamamlayanlar,

KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar,

KKTC uyruklu olup; 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar yurt dışından öğrenci statüsünde başvurabilir.

Başvuruda Kabul Edilen Sınav ve Puanlar

 

logo

yer    Gazimağusa / KKTC

tlf    +90 392 630 50 00

ltr    kktcogrenciisleri@itu.edu.tr

İTÜ Kuzey Kıbrıs

Hakkında

Araştırma

Yerleşkeler

Bu sayfayı paylaş

Facebook

Twitter

Google +